Zakone nga Minsku

Nje dite prej ditesh lopa nuk jepte me qumesht dhe njerezit te panikuar filluan te kerkonin per nje lope tjeter. Ata gjeten nje lope ne Moske me 2000 Rubla dhe nje ne Minsk me 1000 Rubla. Vendosen te marrin kete te fundit, normalisht duke qene me e lire. Ishte nje lope e mrekullueshme. Jepte shume qumesht dhe te gjithe ishin te kenaqur. Njerezit vendosen ta ciftonin ne menyre qe te kishin me shume lope si kjo. Sollen keshtu nje dem. Por, kur demi i afrohej nga e djathta, lopa levizte nga e majta. Kur demi i afrohej nga e majta ajo levizte djathtas, dhe keshtu pa pasur ndonje rezultat. Me ne fund, te deshperuar vendosen te shkojne tek rabini dhe ta pyesin se cfare duhet te bejne.

– Rabin, u perpoqem gjithe diten por pa rezultat. Kur demi vinte nga e majta, lopa levizte djathtas ndersa kur vinte nga e djathta ajo levizte majtas dhe keshtu gjithe kohes. C’te bejme?
Rabini pasi u mendua pak i pyeti:
– Mos e keni blere lopen ne Minsk?
– Rabin je i papare! Je shume i zgjuar! Ne as qe te thame se ku e bleme. Si e kuptove?
I trishtuar, rabini pergjigjet:
– Nusja ime eshte nga Minsku…

Të ngjashme

Ska komente

Komento