Shqiptaret ne Itali

Dy emigrant ne itali kishin ngele pa pune e pa leke.pasi e pane veten vertet ngusht i thote njeri shokut;more po sikur ti shkruajme nje leter zotit e ti kerkojme ca leke vetem per buke se vdiqem.Mire i thote shoku dhe fillojne te dy te shkruajne letren.
-O zot te duam shume ne vijme nga shqiperia ku nuk na kane lene te duam e te besojme tek ty.Tash e tutje ne e dime fuqine tende poe te lutemi jemi dy shoke qe ngelem ne rruge dhe pa pune.

Te lutemi na jep 100 euro sa per buke.E mbyllen letren dhe e postuan.Letren e gjen postieri dhe meqe nuk dinte ku ta dergonte mendon ta dergoje tek PAPA.
-Papa e lexon dhe vendos tu jape dy emigranteve jo 100 por 80 euro dhe urdheron ti gjejne dy emigrantet sipsas adreses dhe ti japin leket duke i sqaruar qe ;zoti e mori letren tuaj eshte i gezuar qe ju po filloni te besoni dhe per kete ju ka derguar 80 euro.
-Emigrantet u gezuan moren eurot dhe shkuan te hanin .Pas disa ditesh mbeten perseri pa leke dhe vendosen ti shkruajne perseri zotit;O zot e morem porosine tuaj.jemi sume te lumtur qe te gjetem.Nuk do te harrojme kurre.Besojme shume tek ty por te lutemi mbetem perseri keq prandaj na dergo dhe 100 euro por na i sill vete jo me Papen se heren e kaluar na i mbajti 20 euro.

Të ngjashme

Ska komente

Komento