Puna e politikës

Nje djalosh shkon ne shtepi dhe i thote te atit: Baba ne shkolle na kerkojne nje pergjigje neser dhe ka mundesi qe te na bejne hartim me kete temë.

Po ku është pyetja ? çfar ju kerkojnë? pyeti babai

Ç’është politika Baba! Ja kjo eshte pyetja.
E ëma qe nderhyri menjehere duke thënë.

Eh mor bir e gjithe bota politiken e quan rospi se ashtu eshte dhe ti ashtu ju pergjegj neser mesuses
I jati u pergjegj menjehere
Jo moj grua nuk eshte aq e thjesht sa e mendon ti pergjigja dhe nuk eshte percaktim i sakte ai qe the per politiken
Po he pra babi me trego i tha djali
Per ta konkretizuar qe ti ta kuptosh me sakte dhe kjarte se cfar eshte politika, po te sjell shembull shtepine tone
Une si koka e shtepise jam qeveria, mami parlamenti ti populli, vllai tend gjashte muajsh eshte e ardhmja kurse sherbysja jone eshte klasa puntore
Une pergjigjem per punet e jashteme dhe te brendeshme dhe per gjithe nevojat e parlamentit, popullit dhe klases puntore. Merrem dhe me propaganden per progresin e ardhmerise..
Mami, parlamenti, gjithmone kerkon nga qeveria, per te plotesuar nevojat e popullit

Ti si popull, kerkon si nga parlamenti e si nga qeveria.

Klasa punetore mban shtetin ne pergjithesi duke filluar nga ty si popull, e ne sherbim parlamentit e sidomos te qeverise . Te gjithe bashke mendojme per brezin e ardhmerise..

Ne mbremjen e asaj dite, ne shtepi erdhen disa mysafire keshtu qe djali u detyrua te flinte me vellane e vogel ne nje dhome
Gjat nates i vogli filloj te qante ..kishte nevoje per tu nderruar dhe me qe vllai me i madh nuk dinte cfar ti bente , vajti te dhoma e prinderve duke trokitur lehte.

Me qe asnje nuk po pergjigjej hapi deren nga dale dhe shehe qe e ema po flinte ne nje gjume te thelle.  Te qarat e vellait vazhdonin dhe ai mendoj po shkoj te theres sherbyesen se dhe baba nuk qenka ketu duket po fle me mysafiret me nje dhome. Keshtu beri.

Vajti ne dhomen e sherbyses trokiti lehte ne dere, po pa pergjigje.

Hapi deren ngadal, kur shef baben ne nje krevat me sherbysen..

I llahtarisur u kthye ne dhome. U mundua te merrej me te vellane por me kot se nuk dinte cfar ti bente.

Ne mengjes para se te ikte per ne shkolle, i ati me autoritet e pyeti ne sy të mysafireve.

He bir pa me thuaj cfar eshte politika?
Djali buzeqeshi e duke e par ne sy ju pergjegj duke i theksuar fjalet
Qeveria e q*** klasen punetore
Parlamenti ja rras gjumit
Populli here te qeveria e here te Parlamenti as kush nuk ja ve veshin dhe
Ardhmeria u dhi…

Të ngjashme

Ska komente

Komento