Lordi anglez dhe shqiptari

Shqiptare shkoi per vizite tek nje lord anglez. Tabakane me kafe ua solli nje mace. Shqiptari, teper i cuditur, e levdoi anglezin per kete mrekulli. Te nesermen, kur macja solli tabakane me kafe, shqiptari nxorri fshehurazi nje mi nga kutia e duhanit dhe ia holli maces perpara. Macja flaku tabakane pertoke dhe u tull pas miut.

– Obobo, cme humbi mundi qe kame bere per te stervitur macen!
– Thirri anglezi i nevrikosur.
– Here tjeter pastroje shtepine nga minjte, se ndryshe macja nuk e harrone zakonin e vjeter! – e keshillone shqiptari.

Të ngjashme

Ska komente

Komento