Djali 5-vjecar

– Babi, cfare eshte korrupsioni?
Babi:- Ik te keqen babi se je i vogel dhe nuk kupton nga keto gjera ti.
Djali:
– Te lutem, ma shpjego thjeshte e thjeshte se e kuptoj une.
Babi:
– Shiko bir, une jam pronari i firmes dhe kam punetoret qe punojne per mua dhe une quhem kapitalist. Leket qe fitoj, ja jap mamit e cila investon per familjen. Mami quhet qeveria. Ne kemi dhe nje punetore qe na ben punet e shtepise. Pra ajo eshte klasa punetore. Ti je populli dhe motra jote eshte e ardhmja. I kuptove?
Djali:
– Po babi, e kuptova.
Naten vone, tek sa po flinin, motra e vogel filloi te qante. Djali u ngrit dhe vajti tek dhoma e prinderve dhe ne krevat ishte vetem e ema. E tundi te emen qe te ngrihej por ajo gerhiste per shtate pale qejfe dhe sdonte tia dinte.
La te emen dhe shkoi tek dhoma e sherbyeses, hap deren dhe sheh te jatin duke bere dashuri me te. Mbylli deren dhe tha me vete:
– Tani e kuptova cfare eshte kapitalizmi. Kapitalizmi ja fut klases punetore, qeveria fle gjume, populli s’e ndigjon, e ardhmja eshte e zhytur ne m.

Të ngjashme

Ska komente

Komento