RSS
 

Posts Tagged ‘Nastradini’

Nastradini dhe gropa

02 Sep

Një ditë Nastradini me një zell të jashtzakonshëm, po gërmonte një gropë në kopshtin e tij.
– Çfarë po bën ashtu, Hoxhë efendi?
– Po bëj një gropë për të vendosur gurët që gjenden të shpërndarë nëpër kopësht. Fqinji i befasuar thotë:
– Efendi, pasi ta hesh mbushur gropën me gurë, çfarë do të bësh me dheun e gropës? Nastradini iu përgjigj:
Shiko i dashur fqinj, unë kam aq shumë punë, sa që nuk kam kohë të mendoj për këtë problem.

 
 

Nastradini dhe kazani i kujshis

30 Apr

E merr Nastradini ni kazan huva te kujshija edhe kur t’ja kthen ja kthen me ni kusi n’ta.

– Po shka osht ky saN? – pi thot kujshija Nastradinit.

– E lindi kazani – i thot Nastradini.

Mas ni kohë Nastradini apet jua merr kazanin po nuk ja kthen mo. Bohet
nervoz kujshija edhe shkon me ja lyp po Nastradini i thot:

– Mes u mërzit se u dek kazani.

– Qysh mër des kazani? – i thot kujshija.

– Po qysh ta kojti me besu qe ka lind kusi kazani duhesh me besu edhe qe u dek.

 
 

20 vitet e Nastradinit

20 Oct

Ne nji ode burash ,njeri e pyet Nasradinin:
O Nasradin.. sa vite i ke..?
Ai ja kthen …. 20vjet
Pas 20 vitesh i njejti person e pyet prap:
Nasradinin…se sa vite i bere?
Nasradini i thote: 20 vite!
Ai i habitun i thote:
-Si bre para 20 vite te kam pyet i kishe 20 vite .. e tash prap 20 vjet i ke?
Nasradini ja kthen: O burriiii nji her fol!!!

 
 

Nastradini në treg

31 Mar

Vajti Nastradini në treg për të blere vezë.

– Më falni sa është kokrra – 10 lek

– Po këto te thyerat – 6 lek

-A po mi then nja 30 kokrra?

 
 

Nastradini dhe mbreti

31 Mar

E kish thirr mbreti Hajradinin edhe ja kish be 3 pytje!
1.Sa yje ka qielli?
2.Ku eshte mesi tokes?
3.Cka jam tu mendu une?

Si mos ti dish per 1 jav keto pytje do te vrasim!
Edhe Hajradini shkon me shpi edhe i kallzon Nasradinit
Nasradini thot lema ket pun mue une do shkoj te pergjigjem.
Shkon Nasradini dhe mbret ja ben pytjen e pare, Read the rest of this entry »

 
 

Nastradini dhe Cifuti

20 Jul

Nje here Nastradin efendiu kish mbetur fyshek pa leke dhe shkoi nen penxhere te nje cifuti te pasur dhe atje unjet ne gjunje e i lutet zotit:

Me jep njeqind leke se, sikur te me japesh, nentedhjete e nente nuk i marr, ngaqe nuk mbaroj dot pune me aq! Cifuti qe mbante vesh permbrenda penxheres, e degjoi dhe tha me vete: “Do ta provoj njehere cdo te beje, do ti hedh vetem nentedhjete e nente leke; valle a do ti pranoje? Read the rest of this entry »

 
 

Nastradini dhe Gomari

20 Jul

Ishte nje here nastradini dhe gomarin.

Nastradini ka dal ne qytet dhe i ka tretur gomari.

Ska dite cfar te ben, ka shkuar ne nje hotel dhe ka hyr poshte nje krevati. Read the rest of this entry »

 
 

Gruaja dhe Nastradini

07 Jan

Një nate gruaja u zu me Nastradinin, i dha të shtyrë dhe e rrokullisi nëpër shkallë.

Komshia e ndjeu zhurmen dhe të nesermen e pyeti Nastradinin.

– Çfarë ishte gjithë ajo zhurme mbrëmë?
– Asgjë, vetëm se gruaja ime hodhi xhaketen nga shkallët,
– Çfarë një xhaketë vetëm beri aq shumë zhurme?
– Brenda saj isha dhe unë.

 
1 Comment

Posted in Nastradini