RSS
 

Polici dhe termusi

16 May

Nje polic hyn ne nje dyqan dhe ja ngul syte nje termusi ngaqe nuk kishte pare ndonjehere, pyet shitesen:
– Cfare eshte ky?
– Eshte termus.
– Per cfare sherben?
– Per te mbajtur ngrohte gjerat e ngrohta dhe ftohte gjerat e ftohta.
Polici e blen menjehere dhe e merr te nesermen ne pune:
– Cfare eshte ajo? – e pyesin shoket.
– Eshte termus!
Dhe u shpjegon per cfare sherbente.
– Cfare ke futur brenda?
– Nje kafe te nxehte dhe dy copa akulli.

 
No Comments

Posted in Policët

 

Polici ne hotel…

16 May

Nje nate nje polic, shkon qe te fleje ne nje hotel, se bashku me nje shokun e tij qe ishte oficer.
Ky polici i thote sportelistit, qe ta zgjoje, te nesermen ne oren 5:00, pasi do te shkoje e te marre sherbimin.
Te nesermen, ne oren 5:00, e zgjon sportelisti, policin.
Polici, ngaqe ishte i pergjumur, dhe me shpejtesi, gabimisht, vesh rrobat e oficerit, dhe del nga dhoma.
Ku sheh veten e vet ne nje nga pasqyrat e hotelit, thote me vete.

 
No Comments

Posted in Policët

 

Kursi i policise

15 May

Ishte nje njeri qe deshi te behej polic. Ai ndoqi nje kurs te cilin e drejtonin te huajt.
Kur kishin testin perfundimtar atij personi i nenshtrohet pyetja:
” Nese e sheh nje hajdut duke e vjedhur nje dyqan, cfare do te beni?”
Ai tha:
– Do ta therras policine.

 
No Comments

Posted in Policët

 

Shakaja para vdekjes

15 May

Nasradini para vdekjes la nje shaka,
Gruas iu drejtua dhe keshtu i tha:
Nasradini: Degjo, moj grua, keshtu me lot ne sy nuk mundem te shikoj ty, andaj shko vishu si ne nuseri, vishi ato qitajne te bukur lahuri. Rregullo vetullat, syte beri syrmeli, pastaj eja ketu prane meje rri!
Gruaja: Nuk te kuptoje, hoxhe efendi, keto fjale qe me thua. Pse te vishem siq thua kur te degjoj ty duke gjermuar!
Nasradini: Oj grue kur vjen me ma marr shpirtin Azraili ndoshta i pelqen ti e me harron mua.

 
 

Polici dhe rrangalla e vjedhur

14 May

Një polic i thotë shefit të tij:- E çova për ta shitur makinën time dhe ma vlerësuan 500 mijë lekë. S’ja vlen fare…
-Të mësoj unë si t’ja bësh, i thotë shefi , uli numrin e kilometrazhit dhe pastaj më thuaj.
Pas pak polici kthehet.
– Shefo ia ula në 10 000 km dhe me dhanë 2 milionë lekë për makinën. Por do t’ja ul edhe një çikë.
Pas një dite polici kthehet:-Shefo e kam çuar 1000 km.
-Çfarë, i tha shefi, pse s’thua se e ke makinën e vjedhur. Makina të bllokohet!,- urdhëroi shefi.

 
No Comments

Posted in Policët

 

C’është kjo Nastradin?

14 May

Njëherë Nastradini i kërkoi gruas bukë. Ajo i solli një copë të madhe dhe ia vuri përpara.
– Grua, i tha Nastradini, më jep pak djathë. Djathi ësthë ushqim i mirë, ai të hap oresksin, të shton gjakun dhe të permirëson shikimin.
– O Zot ! u përgjegj gruaja, djathi mbaroi, nuk ka mbetur asnjë copë.
– Më mirë që ka mbaruar, tha Nastradini. Djathi të prish dhëmbët, të shkakton dhëmbje të forta, në stomak të shurdhon.
– C’është kjo ? e ndërpreu gruaja. Ti njëherë thua ashtu dhe njëherë kështu, kë të besojmë ?
– Në qoftë se do të kishte djathë, beso të parën, deri sa nuk ka, beso të dytën.

 
 

Policët në një postbllok

13 May

Policët ndalojnë një grua në një postobllok: “A nuk e dini ju zonjë se është e ndaluar të mbani qentë në makinë?”. “Jo moj është prej pelushi!”.
“Nuk të pyeti kush për racën!”.
Nëse Mikrosofti do të prodhonte makina
Sa herë që do të lyenin vizat e rrugës ju do të duhej të blinin një makinë të re.
Nëse rastësisht ju do të bënit një manovër të gabuar, ju do të duhet të ndërronit motorrin. Dhe për disa arsye të habitshme ju do të duhej ta pranonit këtë.

 
No Comments

Posted in Policët

 

Bëj çka e kam në mend!

13 May

Në Lipjan Nastradini i mblodhi qytetaret dhe u tha:
— Ose më jepni ushqim, ose e bëj çka e kam në mend!
Lipjanasit u trembën dhe i dhanë gjithë ç’patën. Kur u ngop Nastradini mirë e mirë, ata s’u du-ruan pa e pyetur ç’kishte pasur ndër mend t’i bënte Lipjanit.
Ai tha:
— Kam pasur ndër mend të shkoj në qytet tjetër — në Prishtinë!

 
 

Sa dele ke o bari?

12 May

Dy polic sapo kishin mbaruar sherbimin te veshur civila po ktheheshin ne shtepi . Rruges shohin nje bari me nje tufe me dele dhe mendojne te tallen me te . Afrohen dhe pyeten bariun sa dele kishte. Bariu u pergjigj qe nuk e dinte. Nje polic i thote qe neqofte se ne e gjejme se sa dele ke ketu ç’fare na jep? Bariu u tha qe do ti linte te zgjidhnin dhe te mernin delen me te shendoshe. Policet mendohen dhe i thane qe ai kishte 157 dele.Bariu i habitur u tha : mire pra zgjidhni dhe merni delen qe doni.Policet moren delen me te shendoshe dhe te gezuar filluan te ikin, pas nje min bariu u tha : Ne qofte se une e di se cçpune beni a ma jepni delen? Policet i thane po . Bariu u tha: Ju jeni police. Policet e habitur i thane se si e gjeti . Bariu u tha se ata ishin ngaterur ne vend te deles kishin mare qenin.

 
No Comments

Posted in Policët

 

Nuk është nëna këtu

12 May

Një lypës trokiti në derën e Nastradinit. Kërkonte bukë ai. Nastradini ngau te e ëma që ishte brenda dhe i tregoi. Nëna tha:
— Biro, i thuaj lypsit: nuk është nëna këtu! Nastradini iu përgjigj nënës:
— Po, ai nuk po të kërkon ty, por po kërkon bukë, nënë!