RSS
 

Mbreti dhe veziri

23 Mar

Thuhet se një mbret kishte urdhëruar të mblidheshin 10 qen të egjër dhe të pamëshirshëm.
Detyra e tyre ishte të shqyejnë çdo vezir qe i jep keshilla te gabuara.
Pas disa pervojash teper dramatike, veziri i radhes i jep nje keshille te gabuar mbretit, por pasi i kishte sherbyer denjesisht per dhjete vite me radhe.
Menjehere mbreti urdheron te hidhej tek qente.
Para se ta marrin ushtaret, veziri i kerkoi nje nder mbretit: Ti jepej afat dhjete dite dhe mbreti ia lejoi kete privilegj.
Menjehere, veziri vajti tek kujdestari i qenve dhe i kerkoi nje nder: Tu sherbeje qenve te tij per dhjete dite.
Edhe pse u cudit nga kjo kerkese, kujdestari e pranoi dhe u largua.
Per dhjete dite, veziri i ushqeu, i pastroi, i lau dhe u perkujdes maksimalisht per qente.
Diten e ekzekutimit te urdherit mbreteror, veziri u fut ne kafazin perkates dhe mbreti dha sinjalin e leshimit te qenve.
Te dhjete qente u sulen drejt kafazit, por me te mberritur tek veziri filluan ti lepijne kembet dhe ti kercejne siper me dashamiresi.
Mbreti e pyeti me habi: Cfare u ke bere qenve keshtu?!
Veziri i tha: O mbret! Ketyre u sherbeva per dhjete dite dhe ma diten per nder e nuk e harruan te miren.
Kurse ty te sherbeva dhjete vite dhe harrove gjithcka per nje cast.
Mbreti uli koken dhe urdheroi qe ti falej jeta vezirit…
Mos e harroni te shkuaren e bukur, thjesht per nje gabim te castit!!

 
 

Gruaja ime

23 Mar

Anija ndalon ne nje port dhe te gjithe marinaret vershojne ne toke me perjashtim te njerit. Kapiteni e pyet:

– Po ti, ske nje grua ne kete port?

– Kam, si skam, por eshte gruaja ime.

 

Një euro

22 Mar

Një polic ishte duke bërë xhiron e zakonëshme në pazarin e fshatarëve. Kur i kapin sytë një fshatar hipur mbi pirgun e mollëve. Fshatari qëronte mollë, nxirrte farat, i fuste në xhep dhe pjesën tjetër e flakte. Polici u bë kurioz.
– Çfarë bën kështu, po i çon mollët dëm!
– Jo, – tha fshatari, – i qëroj dhe mbaj farat.
– E përse të duhen farat?
– Pse s’ke dëgjuar për të mirat që kanë?
– Jo, pse ç’të mira kanë farat? – pyet polici.
– Po, ja, – thotë fshatari, – po t’i hash bëhesh i mençur.
– Vërtet?
– Po!
– Sa kushton një farë?
– Një euro.
– Mirë, na tre euro e më jep tre fara.
Me të thënë me të bërë. Polici i mori farat, i futi në gojë dhe i gëlltiti, pastaj tha:
– T’ëmën ore, po unë me tre euro kisha blerë tre kile mollë dhe kështu do të kisha fara pa hesap.
– E shikon, – ia ktheu fshatari, – si u bërë i mençur menjëherë!
– Ke të drejtë, – tha polici e nxorri nga xhepi tre euro, – më jep edhe tre fara të tjera…

 
 

Fund i lumtur

22 Mar

– A pati drama nje fund te lumtur?

– Po. Te gjithe u kenaqen qe ajo mbaroi.

 
 

Degjo moj cupe kam huqet e mija

21 Mar

Martohet nje nuse e re dhe diten e pare i thote vjehrra:
-Degjo moj cupe ti qe te shkojme mire mos na talli fshati se ziremi per lesh koke do te te them huqet e mia, une zgjohem nga ora 8 po ta kem kotken e shamise ne ane te djathte jam ngritur me qejf po ama po ta kem ne ane te majte mos me dil para se te bera per 2 lek
-Mire thote kjo nusja po kam dhe une ca huqe po mi respektove do te te dua si mamane time.
Edhe une nga ora 8 ngrihem ,po dua te me sjellesh nje kafe dhe nje dopio fernet .
-Mire thote vjerra ta prish ty une
-Prit i thote nusja nga ora 10 dua nje dopio raki
-Po hajt se po ta sjell dhe ate
– Nga ora 12 dua nje dopio tjeter dhe qe ta dish ti moj vjerre pastaj sme plas fare nga ma ke kotken e shamise ne te majte apo ne te djathte.

 
 

Ankesat e gruas

21 Mar

Nje Grua po i ankohej Burrit te saj:
– Vetem futbolli te intereson..
Pse e thua kete e dashur?un qe te adhuroj!!
– E mire tani,,me bast qe ti nuk mban mend as diten e dasmes!!
Cfar po me thua,,sigurisht e mbaj mend ishte dita kur Inter fitoi ndaj Bayernit…

 
 

Nje dhurate per ditelindje

21 Mar

Djali: zemer te kam ble nje dhurate per ditelindje.
Vajza : ua shpirt cfare.
Djali: e shef atw ferrarin me ngjyre te kuqe te ndezur.
Vajza: ua shpirt te faleminderit shume te dua pa fund.
Djali: fiks si ajo ngjyre te kam ble nje pale breke …

 
 

C’fare kerkon te heqesh?

21 Mar

Nje femer teper e bukur dhe e hijshme i afrohet nje
burri ne lokal. – A mund te me ndihmoni te heq
dicka nga gjoksi? pyet ajo kte tipin. – Uou, patjeter
bukuroshe!, ja kthen ky.
C’fare kerkon te heqesh???
– ato syte e tu qe te plasin…

 
 

Avash o xhaje

20 Mar

Ishin njehere dy cuna ne nje tren dhe perballe kishin nje xhaje. Per nje moment xhajen e zuri gjumi dhe filloi te gerhiste. Ata te dy filluan te qeshnin dhe ta ngacmonin; Avash o xhaje se po na ha.- Xhaja hic. Bo-bo na hengri ky ! Etjera po xhaja se prishi terezine dhe i degjonte nen mustaqe. Kur zbriti ne nje stacion iu afrua atyre dhe u tha : mos kini frike mor bir se xhaja nuk e ha mishin e derrit.

 
 

Sot spo me ecen fare…

20 Mar

Nje burre ishte i ulur ne nje bar dhe po shikonte i trishtuar goten e tij te mbushur.
Kur papritmas vjen nje trupmadh dhe ja pi .
Burri ja nis te qaj dhe ky tjetri i thote
-Po cke mor burr qe qan sben robi ashtu se te mbush nje tjeter!
-Jo mor jo ske faj ti .po sot spo me ecen fare.
Me pushuan nga puna,dola jasht me vodhen makinen,hipa ne taxi me humbi portofoli ,shkova ne shpi gjeta gruan me nje tjeter e pastaj erdha ktu mbusha goten me helm qe te vdisja e vjen e ma pi ti!

 
 
Faqe 1 prej 43512345678910...203040...Fundi »